Darkest Dungeon będzie...łatwiejsze

Darkest Dungeon będzie...łatwiejsze

Darkest Dungeon w naszym zestawieniu najlepszych gier 2016 roku uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Recenzenci i gracze również doceniają ten tytuł wskazując, że jego najmocniejszą stroną jest wysoki poziom trudności. Deweloper postanowił jednak wszystkich zaskoczyć i zapowiedział obniżenie trudności gry.

Darkest Dungeon, które pierwotnie pojawiło się na PC-tach osiągnęło tam niemały sukces. Podobnie stało się na PS4 i PS Vita, gdy gra trafiła do sprzedaży pod koniec września. Mroczny i ciężki klimat, wymagająca rozgrywka przy wciągającym systemie i wysokim poziomie trudności - to aspekty, które kupiły graczy. Studio Red Hook nie spoczywa na laurach i ciągle rozwija grę.

Darkest Dungeon - recenzja gry

W tym roku dostaniemy pierwsze rozszerzenie gry, a przed nim pojawi się aktualizacja dodająca tryb Radiant, który sprawi, że będzie nam się grało łatwiej. O ile będziemy chcieli. O co chodzi? Przy wyborze nowej gry będziemy mogli wybrać jeden z trzech poziomów trudności, gdzie Radiant będzie tym najniższym. Deweloper jednak postanowił, że ułatwienie gry musi być zrobione rozsądnie i nie będziemy mieli do czynienia z obniżaniem statystyk przeciwników czy pogarszaniem ich SI.

Tryb Radiant ma dopracować pewne aspekty rozgrywki nie tyle co je upraszczając, a odpowiednio poprawiając, by gracze tracili na nie mniej czasu. Nie wiemy jeszcze o czym dokładnie jest mowa, ale deweloper celuje w czas ukończenia gry na poziomie 40 godzin. Dostajemy więc dodatkowy wybór, jeśli chcemy spróbować jak się w Darkest Dungeon gra, a wcześniej baliśmy się poziomu trudności.

Kiedy ten tryb trafi do gry? Na PC zostanie udostępniony wkrótce w formie testów, a gdy balans zostanie opracowany, to ekipa wypuści aktualizację na konsole. Ale to nie wszystko, bo w niej zawarte będzie także mnóstwo poprawek sprawiających, że będzie się grało przyjemniej i nie będziemy tracili tyle czasu na skakanie między ekranami.

Darkest Dungeon - gameplay z PS4

Skomentuj Komentarze (20 opinii)

Ciachciarachciach [178.37.***.***] dodano: 16.01.2017, 17:53
Deweloper postanowił .... i zapowiedzIAŁ .... - lepiej trzymać się jednej formy czasowników. Pozdrawiam serdecznie.
Darkly_C [83.7.***.***] dodano: 16.01.2017, 19:50
Popieram decyzję w 100% bo na ten moment DD jest nie tyle trudne co męczące ze względu na wymagany grinding. Spędziłem w grze około 30h i mam może za sobą 20%. Niestety te 30h nie było wypełnione świetnymi doznaniami i poznawaniem fabuły tylko w większości powtarzaniem w kółko tych samych czynności. Lubię DD, za klimat, za ciekawą historię i za taktyczne zacięcie ale żeby cokolwiek osiągnąć w tej grze trzeba powtarzać baaardzo dużo razy w kółko te same czynności. Inaczej nie mamy szans bo właśnie wysoki poziom trudności wymusza to grindowanie. Trochę taki zamknięty krąg bo gra nie tyle wymaga skilla co dużej ilości czasu i chęci powtarzania wiele razy tego samego. Nie jest to złe przez 30-40h ale później nudzi. Grze bardzo dobrze zrobi jeśli stanie się trochę bardziej zwarta.
voic3d dodano: 16.01.2017, 20:20
Trudność tej gry to jest to najpiękniejsze w tej grze.
Łatwiejsza gra to już nie to samo będzie.

Chociaż przyznam, że hardcore w tej grze to przegięcie :)
LONG3r do voic3d dodano: 16.01.2017, 20:29
Trudność tej gry polega na szczęśliwym rzutem "kostką" i na grindzie.

Polecam pierwszą recenzję pod obrazkami z gry. https://www.gog.c(...)_dungeon Edytowano 1 raz. Ostatnio: 16.01.2017, 20:30
homix73 dodano: 16.01.2017, 18:38
No i zaczęło się nerfienie gier. Choć gra mnie zaciekawiła to nigdy jej nie kupię ze względu na wysoki poziom trudności.
Niestety nie wszyscy urodzili się z padem w ręku, coraz częściej gracze są starsi lub po prostu słabi (jak ja), a mimo to czerpią wielką radość z grania.
Właściwie kluczowymi tytułami są tutaj Dark Souls oraz Bloodborne. Dla mnie gry megaklimatyczne z piękną grafiką. Jednak, jak wiadomo, powszechna opinia głosi, że są bardzo trudne i wymagające. Stąd też NIGDY tych gier nie kupię. Producenci zaczynają sobie zdawać powoli sprawę że wydawanie trudnej i wymagającej gry nie ma większego sensu bo 50% potencjalnych klientów nie kupi tego produktu - a kasa nie śmierdzi.
Gdyby w powyższych grach wprowadzili tryb "ultra easy" - jadę do sklepu już teraz i kupuję obie gry. Ale najwidoczniej ci wydawcy wolą zrobić trudną grę niż zarobić pieniądze.

I paradoksalnie - najlepiej grają młodzi gracze - mają sporo czasu i duży refleks, ale z kolei nie mają pieniędzy. Ci starsi (mówię o 40+ jak ja) mają zazwyczaj spory budżet na gry, ale zbyt słabego skila żeby przechodzić te najtrudniejsze gry. No ale skoro wydawcy zależy na garstce hardkorowych graczy bardziej niż zyskach ze sprzedaży... no nie wiem, ja się tam na marketingu nie znam...

PS. Gdyby w każdej zręcznościowej grze był tryb "ultra easy" tzn. taki, że musisz się bardzo, bardzo postarać żeby cię zabili - to chyba kupowałbym każdą grę jaka wychodzi. A tak to np. raczej nigdy nie kupię GTA5, bo wydaje mi się za trudna i nie ma w ogóle trybów trudności.

Rozpisałem się, ale chciałem wylać swoje żale
Majami do homix73 dodano: 16.01.2017, 20:01
GTA5 wydaje sie trudne? Co tam jest takiego trudnego? Rozumiem, ze mozna sie przestraszyc BB czy DS choc osobiscie uwazam, ze nie sa to jakies niewarygodnie trudne gry i wcale nie wymagaja nadludzkich zdolnosci, a opinie o poziomie trudnosci sa lekko przesadzone. Wystarczy troche treningu. Ale skreslac GTA5 tylko dlatego, ze nie mozna w opcjach wybrac "easy"... bez przesady.
CONAN55555 do homix73 dodano: 16.01.2017, 20:02
Poważnie, te gry są naprawdę tak trudne ( Dark Souls, Bloodborne, czy przytaczany tutaj Darkest ), że postanowiłeś je sobie z tego powodu odpuścić, moim zdaniem to raczej młodzi mają z nią problemy, bo gry nie przechodzą się same, jak większość dzisiejszych produkcji które prowadzą graczy za rączkę, a wieku bym do tego nie mieszał, mam prawie 50-ty poziom na karku i bawię się z tymi produkcjami świetnie, przynajmniej jakieś wyzwanie, owszem są wymagające i trzeba im poświęcić wiele czasu, no i wymagają wiele, ale to wiele od grającego cierpliwości, ale jaka potem satysfakcja, poziomy trudności, o nie , w tym właśnie ( dla mnie przynajmniej ) cały urok tych produkcji, mimo wszystko polecam.
Muti [178.37.***.***] do CONAN55555 dodano: 16.01.2017, 22:23
Gram od dziecka ale dopiero ostatnio zacząłem grać w gry tylko na najwyższym poziomie trudności. I jest to mega frajda, zamiast przechodzić grę w 3 dni zajmuje mi to kilka tygodniu. Dam przykład Bioshocka gdyż na ps3 przeszedłem wszystkie części i postanowiłem kupić remastera. Gra na ps4 na max poziomie trudności jest bardziej przyjemna, musisz myśleć kombinować UCIEKAĆ ale nie wymaga od ciebie skilla gdyż system strzelania jest spartolony. Natomiast ostatniego uncharteda ukończyłem na max poziomie trudności i zdarzało mi się, że miałem ochotę rzucić padem w tv :D
U_L dodano: 16.01.2017, 17:04
Teraz powstało pytanie - zacząć grać już czy poczekać na aktualizację? ;)
Nie dla obniżonego poziomu (jestem za jak najwyższym) trudności, tylko dla innych ulepszeń.
Gghgkd [83.22.***.***] do U_L dodano: 16.01.2017, 17:15
A co to za problem stworzyć nowy dwór? :P
czaczi87 do U_L dodano: 16.01.2017, 17:50
Tu nie chodzi o zmniejszenie poziomu trudności tylko o skrócenie trochę niedorzecznie długiego rozwoju miasta. Trzeba w grze spędzić naprawdę masę czasu na rozwój umiejętności i ekwipunku by mieć jakiekolwiek szanse w tytułowym Darkest Dungeon. Ja raz się podjąłem tego zadania i skończyło się na tym, że musiałem uciekać drużyną do miasta (co wymusiło poświęcenie jednego herosa). Poziom trudności lochów Darkest jest niebotyczny i bez maksymalnego poziomu ekwpunku, umiejętności, zoptymalizowanej drużyny i odpowiednich trinkets nie ma sensu się do nich zapuszczać.

Twórcy chcą nam zaoszczędzić wtórnego grindowania. Ja już skończę normalnie, ale nowym mogę polecić ten tryb Radiant. Sama gra jest naprawdę genialna i warto po nią sięgnąć szczególnie teraz gdy jest na promocji. Sam za nią zapłaciłem 90 zł i nie żałuję.
zaganiacz [31.135.***.***] do czaczi87 dodano: 16.01.2017, 19:47
Trzeba dobrze dobrać drużyne, zawsze dobrze mieć lekarza,postać która ogłusza rywala, która jest dobra na długi zasięg jak i krótki, i sama potrafi się leczyć itd mógłbym pisać i pisać, gra jest trudna to fakt,trzeba dobrze uważać i grać ostrożnie,przewidywać sytuację,mnie bardziej ciekawi dodatek DLC niż obniżony poziom trudności
U_L do czaczi87 dodano: 16.01.2017, 20:33
Grę kupiłem kilka dni temu, lecz jeszcze jej nie rozpocząłem.
Nawet nie wiem, czy grać na PS4 czy może na PSV (czytałem, że na tej konsoli są problemy)...
Poziom trudności mnie tylko zachęca, ale skoro twórcy zamierzają usprawnić trochę rzeczy, to może warto zaczekać?
czaczi87 do zaganiacz dodano: 16.01.2017, 21:35
Ja to wszystko wiem, ale jak ktoś tam wyżej zauważył ten tytuł nie jest jakoś nieziemsko trudny tylko wymaga grindu. Bez najlepszego sprzętu i umiejętności drużyna nie ma większych szans na pokonanie Najczarniejszych Lochów. Trzeba odbębnić te same czynności w kółko by nazbierać odpowiednią ilość skarbów i kasy potrzebnych do rozwoju miasta.

Przeskok między normalnymi lochami nawet na najwyższym poziomie, a darkest dungeon jest ogromny i według mnie trochę niezbalansowany. Oczywiście nie pękam i sukcesywnie dobiję do końca przygody ;) Ale fakt, gdyby skrócić ten grind gra byłaby lepsza. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 16.01.2017, 21:38
zaganiacz [31.135.***.***] do czaczi87 dodano: 16.01.2017, 22:45
Mi to nie przeszkadza,dla mnie teraz co jest jest super,ja nic bym nie zmieniał, czekam bardziej na DLC,może dodadzą jeszcze nowe klasy postaci :-?
Remzo dodano: 16.01.2017, 17:28
Wersja na ps vite jest po Polskiemu? Kupiłbym tą knsolkę specjalnie by sobie ciupać w ten tytuł.
zaganiacz [31.135.***.***] do Remzo dodano: 16.01.2017, 17:31
Mam grę na ps4 i napisy są po polsku
Mizdig do Remzo dodano: 16.01.2017, 17:42
Napisy po polsku, lektor po angielsku. Trochę mała czcionka, ale gra się miło. Sam kupiłem sobie Darkest Dungeon i odkurzyłem vitę, żeby grać w autobusie jadąc do pracy.
SHU [94.254.***.***] do Remzo dodano: 16.01.2017, 17:42
Tak, zawiera napisy PL. Jest teraz w promocji w PS Store, w wersji cross buy + cross save, dla PS4/PSV. Idealna gierka na Vite, polecam ;)
swiper [194.31.***.***] do Mizdig dodano: 06.04.2017, 14:09
Też ja mam. Świetna gierka tylko nie umiem usuwać postaci . Wiesz może jak się to robi?