Recenzja: The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier (PS4) - Episode 5

To był bardzo nierówny sezon The Walking Dead. Mocne dwa premierowe odcinki, potem dużo słabszy epizod trzeci i żenująco słaby czwarty sprawiły, że oczekiwanie na finał sezonu zastąpione zostało jedynie wzruszeniem ramion. Sprawdźmy, czy końcówka choć trochę zmieni wyrobione już zdanie.

Tradycyjnie finał trzeciego sezonu The Walking Dead rozpoczynamy od kilkuminutowej retrospekcji. Ciągle skłóceni Javi i David dowiadują się o chorobie ojca, co doprowadza do sprzeczki. Po raz kolejny dostajemy kilka wyborów, które kształtują relację Javiego z bratem i mają wpływ na zakończenie sezonu. Tak, okazuje się, że wszystkie rodzinne niesnaski i wspomnienia odzwierciedlone są w finale braterskiej rywalizacji. Ta zakończyć może się na kilka dość przewidywalnych sposobów, aczkolwiek jedno z wydarzeń niesie ze sobą bardzo mocny ładunek emocji porównywalny do ostatnich minut pierwszego sezonu.

Wróćmy jednak do głównej osi fabularnej New Frontier. Końcówka ostatniego odcinka dość zaskakująco zakończyła wątek głównych antagonistów. Niezależnie od tego, kogo zabiliśmy, a tym bardziej kogo uratowaliśmy, punkt wyjścia jest ten sam – Richmond opanowała potężna horda szwendaczy. Javi, Clementine, Kate, David i Gabe szukają sposobu na pozbycie się zombie, by móc wreszcie zaznać spokoju.

Odcinek „From the Gallows” ma wszystko – bezsensowne i heroiczne śmierci, akcję oraz trochę rodzinnego dramatu. Problemem jest to, iż do samego końca trudno poczuć, że mamy do czynienia z finałem i to już koniec historii tego sezonu. Dzieje się bardzo dużo, ale nie sposób uniknąć wrażenia, że twórcy, mając do dyspozycji bardzo skromny scenariusz, dorzucali kolejne sekwencje akcji, by dociągnąć do tych 80 minut potrzebnych na przejście odcinka.

Przy wyborach czuć pewien progres. Jak wspomniałem na początku przytaczając relację Javiego z Davidem, gra bierze pod uwagę nasze reakcje ze wszystkich pięciu odcinków. Wybory przy tym stały się subtelniejsze, ponieważ w miejsce „wciśnij kwadrat, by zabić X lub kółko by zabić Y” dostaliśmy sporo fragmentów, gdzie podejmujemy mniejsze decyzje, w ogólnym rozrachunku składające się na najważniejsze wydarzenia. Niemniej schematy są widoczne i jeśli ktoś ma zginąć, to po prostu zginie, nie bacząc na nasze starania w ocaleniu życia danej postaci.

Jest lepiej – tak krótko można podsumować finał trzeciego sezonu The Walking Dead. Niestety lepiej nie oznacza dobrze, ponieważ poprzednie dwa odcinki jasno pokazały, że formuła się już wyczerpała. Od Telltale nie oczekuję rozbudowanej i zróżnicowanej rozgrywki, a mocnej, angażującej historii, która nie ograniczając się telewizyjnymi prawidłami, będzie zachwycać, bawić i szokować. I tego właśnie zabrakło. Ostatnia scena sugeruje, w którą stronę potoczy się czwarta seria. Pytanie tylko, czy jest nam ona potrzebna…

Ocena ogólna: 5.0

Adam Grochocki
„From the Gallows” sprawdziłby się jako jeden z odcinków w środku sezonu The Walking Dead, ale jako finał całej serii kompletnie rozczarowuje.
The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier
Plusy
 • + Jezus w fryzurze samuraja
 • + Więcej Clementine
Minusy
 • - Dużo akcji przykrywa braki w scenariuszu
 • - Przewidywalność
 • - Kompletny brak sensownego antagonisty

Skomentuj Komentarze (13 opinii)

KapselPL dodano: 01.06.2017, 17:19
To prawda, Telltale idzie coraz gorzej tworzenie ostatnich odcinkow ich gier. Batman miał fajny początek, a potem słabo, tak samo TWD. Jestem ciekaw jak wypadną strażnicy galaktyki. Mi sie wydaje, ze oni jakby "na siłe" kończyli swoje ostatnie serie, początki ciekawe, a zakończenia bez jakiegoś dobrego pomysłu. W ogóle to co wymyślili z Kennym to porażka. Naprawdę, mi nie zależy na tym, aby jak najszybciej się skończyło serie, moge nawet czekać trochę dłużej, tylko żeby odcinki były coraz ciekawsze, a nie na odwrót.
IC dodano: 01.06.2017, 17:17
Pierwszy sezn był klasą samą w sobie, drugi miał wyłącznie dobry, mocny koniec. Trójkę kiedyś ogram by zobaczyć co z tego wszystkiego jeszcze zostało.
KapselPL do IC dodano: 01.06.2017, 17:21
Dokładnie, 1 sezon był bardzo dobry, także miał najdłuższe odcinki, starczało na 2-3 h gry, a teraz półtorej godzinki maximum i po epizodzie.
Omega do KapselPL dodano: 01.06.2017, 20:05

KapselPL napisał:

Dokładnie, 1 sezon był bardzo dobry, także miał najdłuższe odcinki, starczało na 2-3 h gry, a teraz półtorej godzinki maximum i po epizodzie.1 sezon miał takie pierdoln***** że aż plakalem
KapselPL do Omega dodano: 01.06.2017, 20:24
Racja :)
Musiol dodano: 01.06.2017, 18:10
W ogóle nie dziwi mnie coraz niższa jakość odcinków. Telltale robi wyłącznie średnie gry (ze wskazaniem na słabe). Po dziś dzień nie jestem w stanie zrozumieć zachwytów TWD, a tytuły gry roku jakie ten tytuł zbierał są zabawniejsze niż GOTY dla chociażby Inkwizycji.
KapselPL do Musiol dodano: 01.06.2017, 20:25
Sama historia potrafi wciągnąć człowieka do dalszej gry, a ta w sezonie 1 była niesamowita.
Musiol do KapselPL dodano: 01.06.2017, 20:30
Jak to się mówi - gusta i guściki.

Ale ostatnie określenie jakiego użyłbym w kierunku gier Telltale to "wciągająca historia". Nie pamiętam bym bardziej męczył się z jakąkolwiek grą nastawioną an fabułę. Tak oczywistych wątków, zwrotów akcji i pseudowyborów - nigdzie nie widziałem. 10 godzin które poświęciłem na TWD było zdecydowanie jednym z gorszych momentów.
KapselPL do Musiol dodano: 01.06.2017, 20:37
No widzisz, jednak wiele osób na całym świecie mimo prostej fabuły potrafiło sie w nią wciągnąć, ja z samego początku bylem sceptycznie nastawiony do takich gier. Bylem w błędzie.
Musiol do KapselPL dodano: 01.06.2017, 20:54
No i dobrze dla nich. Skoro im się podobało, to widocznie to co serwuje Telltale wystarcza ¯\_(ツ)_/¯ Edytowano 1 raz. Ostatnio: 01.06.2017, 20:55
KapselPL do Musiol dodano: 01.06.2017, 21:04
Z drugiej strony Telltale ma wszystko dobrze przygotowane, dają początkowe odcinki zapowiadające dobrą serię, ludzie kupują season passa, a tu nagle po paru epizodach lipa.
Cezarygon [82.27.***.***] dodano: 01.06.2017, 20:15
Mi sie ogolnie podoba new frontier,co prawda 5odcinka jeszcze nie widzialem.Apropo,jaki "final calej seri"? skoro zapowiedzieli juz 4sezon.
a_grochu do Cezarygon dodano: 02.06.2017, 11:27
Finał trzeciej serii :)

Komentarze (13 opinii) Skomentuj

Zobacz grę w Bazie gier

The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier

The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier
 • Świat: 20.12.2016
 • Europa: 20.12.2016
 • Polska: 20.12.2016
 • Gatunek: Przygodowa
 • Liczba graczy: 1
 • Kontroler ruchu: nie
 • Grafika 3D: nie
Dodaj własną recenzję Oceń grę w Bazie gier