Recenzja: Crossout (PS4)

Darmowe Crossout od rosyjskiego Targem Games opuściło w końcu czeluści Early Accessa na PC i zaliczyło start na konsoli Sony. Czy bitwy pojazdów żywcem wyjętych z uniwersum Mad Maksa to przepis na sukces?

Crossout to produkcja free-to-play. Oznacza to nic innego jak to, iż grę pobierzemy bez żadnych opłat, a następnie ewentualnie zapłacimy za surowce dostępne w grze. Na co możemy je przeznaczyć? Otóż omawiana produkcja to tytuł, gdzie w postapokaliptycznym świecie toczymy pojedynki pojazdów. Wszystko to rozgrywa się na bardzo dużych mapach umożliwiających grę w kilku trybach. Jeśli już teraz macie skojarzenia z World of Tanks lub War Thunder, to macie rację, ale jest jedna rzecz, która znacząco wyróżnia Crossout od wspominanych produkcji. Otóż każdy nasz pojazd tworzymy sami. Możemy zacząć od prostego szablonu lub zbudować nasz wehikuł od zera, a efekt końcowy w pełni zależy tylko od nas. Niezależnie od tego, czy wolimy pędzić małym pojazdem z działkiem czy wielkim molochem na gąsienicach, który zalewa wroga gradem pocisków ciężkiego kalibru – każdy zbuduje to, co chce.

Chociaż na papierze wydaje się, że wszystko gra, to osoby, które zerknęły na ocenę przed czytaniem recenzji, zapewne już wiedzą, iż coś tutaj poszło nie tak. Zaczynając od budowy pojazdów, przez menu gry, po samą rozgrywkę – wszystko tu cierpi na jakiś problem. Zacznijmy od tego, co ujrzymy tuż po uruchomieniu produkcji. Po obejrzeniu filmiku (w skandalicznie niskiej rozdzielczości) prezentującego, co nasz czeka w Crossout, docieramy do menu, które za każdym razem informuje nas o istnieniu forum gry. Zamykamy komunikat i już przychodzą pierwsze chwile irytacji. W porównaniu do wersji na PC, nie zmieniono rozłożenia menusów i za pomocą kursora, którym sterujemy gałką, wybieramy interesujące nas opcje. „Hej, przecież w Destiny sprawdza się to nawet dobrze!” zapewne ktoś krzyknie. Niestety, kursor w Crossout jest zupełnie nieprecyzyjny, a w wybieraniu przeróżnych opcji gry przeszkadza nam również to, iż część z opcji dotyczących np. anulowania wyszukiwania meczu za pomocą „kółka”, lubi po prostu nie zadziałać. Ale to tylko szczegóły! Przejdźmy do tego, na czym skupiają się materiały promocyjne gry – „Craft and Ride”!

Na start dostajemy możliwość zbudowania jednego monstrum, a kolejne zostanie odblokowane po zdobyciu odpowiedniego poziomu doświadczenia. Rodzi to ten problem, iż początkowo nie mamy możliwości stworzenia pojazdów, dzięki którym moglibyśmy grać czymś szybkim i zadawać małe obrażenia lub wolnym, ale potężnym kolosem. Oznacza to, że chcąc sprawdzić inną taktykę grania, musimy zniszczyć całe nasze auto i zbudować nowe od początku. A jak sama budowa? Polega na łączeniu ze sobą elementów o różnej sile i rzadkości, zakupionych w sklepie lub wygranych podczas gier. Ale nie myślcie, że konfiguracja swojego dzieła to zajęcie przyjemne niczym budowanie domku w Minecrafcie. Już wole przejść Dark Souls na gitarze niż użerać się z tak fatalnie przemyślanym systemem. Poruszanie się po naszym warsztacie nie kopiuje znanych nam i naturalnie przyswojonych opcji nawigowania kamerą, starając się wprowadzić swoje pomysły, które są kompletnie nietrafione. Kończyło się to tym, że próbując zamontować najprostszą rzecz, musiałem za każdym razem uruchamiać opis każdego przycisku, aby wiedzieć np. jak obniżyć kamerę. I wiecie jak? Przez wciśnięcie prawej gałki. Po co zastosować rozłożenie klawiszy z trybu fotograficznego jakiejkolwiek innej gry – „stwórzmy coś, co będzie na tyle irytujące, że zostanie nam już tylko jedna rzecz, która może uratować Crossout”. Tą rzeczą ma być samo „Ride”.

Przechodząc do właściwej gry, mamy możliwość rozegrania prostych bitew lub zabawy w trybie Capture the Flag. Ponadto, zużywając jeden z surowców, który codziennie się odnawia, uzyskujemy dostęp do trybów polegających na ochronie transportu, zbieraniu zapasów czy niszczeniu wież rozmieszczonych na całej mapie. Etapy te możemy rozgrywać tylko kilka razy dziennie, ponieważ zapewniają one dość sporą liczbę punktów doświadczenia. Zaczęliśmy od sterowania i znowu jestem zmuszony do niego wrócić. Crossout oferuje trzy różne schematy i tylko jeden z nich nadaje się do gry. Dwa pierwsze opierają się na poruszaniu pojazdem i przyspieszaniu go za pomocą lewej gałki, co jest zupełnie nieprecyzyjne, a widać to po tym, jak zachowują się gracze – kręcą bączki, nie wyrabiają na zakrętach lub nagle zmieniają kierunek jazdy, wjeżdżając w ścianę. Wszystko to powoduje, że rozgrywka jest nieprzyjemna. Sytuację ratuje ostatni schemat, który klasycznie rozkłada przyspieszanie na L2 i R2. Niestety nie zmienia to faktu, że rozgrywka jest po prostu nudna. Rzadko kiedy bitwy kończą się czymś bardziej oryginalnym niż wyścigiem wszystkich graczy do jednego punktu, licząc na to, że przeżyjemy. Owszem, czasem zdarzy się jakaś rywalizacja między kilkoma graczami, ale najczęściej szybko przerywana jest tym, że jeden z nich straci koło lub swoje uzbrojenie, a następnie zostanie dobity. I tak w kółko. Nie widziałem żadnej innej oryginalnej akcji przeprowadzonej przez graczy. Co też nie dziwi, skoro nie zaimplementowano nawet najprostszego systemu wydawania komend. Jeśli chodzi o mapy, to z jednej strony mamy duże, wypełnione rozmaitymi rzeczami tereny, a z drugiej – wolno doczytujące się na nich tekstury, które straszą swoją jakością. Przyłożono się za to do udźwiękowienia – oprócz dobrze brzmiących ryków silnika czy wybuchów, zastosowano ciekawy „ficzer”, który sprawia, iż gdy zostaniemy trafieni z bardzo małej odległości, dźwięk się delikatnie wycisza i słyszymy pisk imitujący nasze ogłuszenie.

Jak wspomniałem wcześniej, elementy pojazdu możemy zdobywać wykonując misje lub kupując je w sklepie za pośrednictwem pieniędzy za sprzedane części. To, jakie elementy auta zdobędziemy, zależy od frakcji, do której należymy. Dostęp do każdej z nich otrzymujemy po wbiciu odpowiedniego poziomu, który w Crossout osiągamy przerażająco powoli. Nawet gdy nam dobrze pójdzie i zdobędziemy przynajmniej te tysiąc punktów doświadczenia, nasz poziom będzie i tak wolno rósł, ponieważ już od samego początku gry potrzebujemy ogromnych nakładów „expa”.

Crossout ma ponadto problemy techniczne. Tryb Exhibition, prawdopodobnie zawierający projekty innych graczy, ładuje się bez końca. Gra pozostawiona sama sobie na jakiś czas lubi nas od tak wylogować, a wyszukiwarka serwerów potrafi dodać gracza do meczu z informacją „dołączysz w następnej rundzie”, co może się w ogóle nie zdarzyć. Czy jest szansa, aby uratować Crossout? Tak. Wystarczy doszlifować sterowanie i umożliwić graczom prostą komunikację. Potem na spokojnie zająć się serwerami i dostaniemy produkcję, w którą warto sobie od czasu do czasu zagrać. Póki co Crossout to mały potworek, który natychmiast potrzebuje aktualizacji.

Ocena ogólna: 4.5

Kacper Mądry
Widać, że Crossout będzie kiedyś ciekawą produkcją z oryginalnym pomysłem na budowę własnego pojazdu. Teraz jednak potrzebuje naprawy – i to natychmiastowej.
Crossout
Plusy
 • + Pomysł na grę
 • + Udźwiękowienie
Minusy
 • - Błędy
 • - Liczne niedoróbki
 • - Brzydka grafika

Skomentuj Komentarze (16 opinii)

marcing131 dodano: 08.06.2017, 18:37
jak na free spoko gra, czekam na aktualizacje, mapy itp
ze znajomymi fajna rozwałka moj nick marcing131
dod6e23 do marcing131 dodano: 09.06.2017, 07:22
Potwierdzam spoko gra, a jeśli ktoś mi powie że trzeba kupić coinsy aby grać, to go wyśmieje. Coinsy można zdobyć, trzeba tylko trochę pograć :) Również gram, dod6e23 nick PSN
dod6e23 dodano: 09.06.2017, 09:27
. Edytowano 1 raz. Ostatnio: 09.06.2017, 09:28
dod6e23 dodano: 09.06.2017, 07:41
Po recenzji mogę stwierdzić tylko jedno, ktoś tu sobie nie poradził i napisał głupoty o grze.
1. Gram na PRO i grafika wygląda bardzo fajnie.
2. Budowanie pojazdów jest banalnie proste, trzeba tylko się ogarnąć. Sam zbudowałem już kilka fajnych potworów.
3. Rozgrywka jest całkiem spoko, zdarzają się nudne rundy ale jak się dobrze gra i myśli to można się świetnie bawić.
4. Wymagany 10 poziom do wyboru frakcji osiągnąłem w jakieś 8 godz. grania. Trzeb tylko dobrze grać i wiedzieć co robić.
5. Owszem pojazdy się ślizgają i nie jest to GTS, ale nie jest tak tragicznie jak opisano w recenzji.
6. Pozyskiwanie surowców nie zawsze jest proste i łatwe, ale nie jest tak że się nie da i trzeba kupić w sklepie.
Wiadomo że wszystko zależy od naszego podejścia i nastawienia do tego typu gier, jest to free to play czyli pey to win, więc niestety wiąże się to z pewnymi niedoróbkami czy też błędami. Ale ogólnie bardzo fajna gra do pogrania, a najlepiej ze znajomymi. Pozdrawiam Edytowano 2 razy. Ostatnio: 09.06.2017, 07:43
DeliQuent do dod6e23 dodano: 09.06.2017, 08:20
oj panie, z tym p2w to trochę cię poniosło... warthunder jakoś p2w nie jest więc i to nie jest i nie będzie. każda gra w której kręcisz surkę albo hajsiwo, żeby coś zbudować wymaga farmienia, nawet często dłuzszego niż w niektórych produkcjach ot taki wot np :) idealny przykład tego, że można zrobić grę, która graczy nie obedrze z kasy, a i tak pozwoli twórcom zarobić na niej

amen.
dod6e23 do DeliQuent dodano: 09.06.2017, 09:27
Pisałem coś ale mi przerwali, musiałem jechać sprawę załatwić i zgubiłem wątek. Ogólnie jest to p2w tak samo jak WT czy WoT :) Oczywiście można farmić i grać bez wydawania kasy ale na przykładzie mojego brata który jakiś czas temu przyznał się, że w WoT wpakował 3 tyś zł (było to jakiś rok temu), to wiem że ten co wydaje kasę ma dużo łatwiej.
DeliQuent do dod6e23 dodano: 09.06.2017, 09:38
pitolenie, w grze przede wszystkim trzeba mieć skilla i choćbyś wydawał miliony na tą grę to i tak bez skilla nic nie ugrasz :)
KraZislaw do dod6e23 dodano: 09.06.2017, 09:52
jak długo gram tak PAY2WIN zawsze oznaczało, że za rzeczywistą kasę można kupić jakiś przedmiot, który faktycznie da Ci przewagę na polu walki i którego w żaden inny sposób nie da się w grze zdobyć - Battlefield heroes szybko przeszło na taki "model biznesowy". I o ile się dobrze orientuję to w grach pokroju WT,WoT czy nawet ten nieszczęsny crossout nie ma czegoś takiego, że tylko i wyłącznie za żywą gotówkę kupisz coś lepszego. Wszystko prędzej czy później da się wyfarmić lub w jakiś sposób zdobyć, nawet pojazdy "premium".
Także trochę mylnie stosujesz tutaj określenie pay2win, bo gotówka w tych grach jedynie przyspiesza odblokowanie czegoś, a nie sprawia że masz niesamowitą przewagę nad "darmowym" userem.
dod6e23 do KraZislaw dodano: 09.06.2017, 10:29
Dokładnie za kasę mam szybciej, to co wy musicie wyfarmić, więc co za tym idzie lepsze rzeczy np. w WT lepsze pociski które są drogie. Tak jak mówię mam brata który wje....ł w WoT 3 tyś zł i miał dużą przewagę nad innym, więc niestety jest to p2w.
RVH35 dodano: 09.06.2017, 12:34
Ta recenzja to jakieś ponure pierdolenie. Gra jest rewelacyjna! Ma swoje minusy oczywiście. Udziwękowienie? Eksplozje są zdecydowanie za głośne, a dźwięk naparzających zewsząd, non stop minigunów przyprawia o drganie mózgu. Muzyka też jest słaba. Najlepiej ją wyłaczyć zapodać jakiś rapmetal ze spotify. Z samej rozgrywki przeszkadza mi brak dokladniejszego celowania, zooma jakiegoś. I jedna statyczna kamera. W opcjach można zmienić jej umiejscowienie za pojazdem a nie o to przecież chodzi. Cała reszta mi sie podoba, gram od kilkanstu dni codziennie. Ode mnie bardzo mocne 8.5/10.
dod6e23 do RVH35 dodano: 09.06.2017, 14:08
No ale koleś nie ogarnął i tyle :)
Ortalion [95.175.***.***] dodano: 10.06.2017, 11:32
Bardzo dobra gra. Nie zgadzam się z recenzja. Oczywiście nie każdy musi lubić to co ja. Można spędzić setki godzin budując swój pojazd. Mam jakiś 16 poziom a gram bardzo mało. Wiec Lvl według mnie idzie nawet szybko. Dużo szybciej niż w world of tanks. Oczywiście grafika mogłaby być lepsza. Nie wiem czy pamiętacie ale jak wchodził wot to nie powalał grafika. Nie mówię o ps4 bo na konsoli był to produkt gotowy. Gra jest świetna właśnie dlatego bo jest swierza nigdzie nie było budowania i nigdzie tak fajnie pojazdy się nie rozpadały. Dla mnie ta gra to minimum 6,5/10 a jak trochę popracują co robią już w tej chwili może być nawet konkurent wot.
marcing131 dodano: 10.06.2017, 12:33
Przydałby się czat głosowy osób będących w grupie. Narazie pozostaje impreza. Chyba ze nie zauważyłem i jest taka opcja
marcing131 dodano: 12.06.2017, 11:19
Czy tylko mnie tak denerwuje czułość lewej gałki, auto pływa
Niebianski_UK [5.68.***.***] dodano: 09.06.2017, 15:58
Gra dobra na oderwanie się od innych (np. War Thunder) Gra mi się przyjemnie. Przybliżanie jest (można jakiś wyprodukować z innych części).

Mój nick Niebianski_UK
marcing131 do Niebianski_UK dodano: 22.06.2017, 20:06
Widziałem cię kilka razy :)

Komentarze (16 opinii) Skomentuj

Zobacz grę w Bazie gier

Crossout

Crossout
 • Świat: 30.05.2017
 • Europa: 30.05.2017
 • Polska: 30.05.2017
 • Gatunek:
 • Liczba graczy: 1-16
 • Kontroler ruchu: nie
 • Grafika 3D: nie
Dodaj własną recenzję Oceń grę w Bazie gier